DGS - Dikey Geçiş Sınavı ve Puanları Hakkında!

DGS Puan Hesaplama 2024

2024 DGS puan hesaplama sayfasına hoşgeldiniz. Bu sayfadan en güncel verilerle DGS puanınızı hesaplayabilir, sınav sonucunda gelecek muhtemel puanınızı belirleyebilirsiniz.

2024 DGS Puan Hesaplama

Aşağıdaki tablodan testlerdeki doğru ve yanlış sayılarınızı ve mezuniyet notunuzu girerek hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama sonucunda sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanlarınız ile, testlerdeki net sayılarınızı ve yerleştirme puanınız belirlenirken kullanılacak olan önlisans başarı puanınızı da görebilirsiniz.

Bu sayfadaki DGS puan hesaplama hakkında daha fazla ayrıntı için aşağıdaki soru ve cevapları inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

DGS Puan Katsayıları

DGS puanı ÖSYM tercih kılavuzunda belirtilmiş olan formülle hesaplanır. DGS puanı belirlenirken dikkate alınan bir çok değişken vardır. Önce tüm adayların sayısal ve sözel testlerindeki standart puanları hesaplanır. Bu standart puanlar ve adayın önlisans başarı puanı belirli katsayılarla çarpılarak DGS puanı hesaplanır.

DGS’ de 4 yanlış 1 doğruyu götürür mü?

Evet DGS’ de 4 yanlış bir doğruyu götürüyor. Sayısal testindeki yanlışlar sayısaldaki, sözel testindeki yanlışlar sözel testindeki doğruları götürü. Böylece test bazında net sayıları hesaplanır.

DGS’ de kaç çeşit puan türü var?

DGS’ de sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 farklı puan türü vardır. DGS ile dil bölümlerine girişte sözel puanı esas alınır.

Önlisans mezuniyet notu nedir?

Adayın önlisans bölümündeki başarı notudur. Diğer bir ifadeyle önlisans diploma notudur. DGS puanı hesaplanırken mezuniyet notu önemli bir değişkendir.

Önlisans başarı puanı nedir?

Önlisans başarı puanı, adayın önlisans mezuniyet notunun önceden belirlenmiş katsayılarla çarpımı sonucu elde edilir. Ortaya çıkan puan adayın nihai DGS puanını hesaplayan formülde kullanılır. Mezuniyet notu önce 0.8 katsayısı ile çarpılır. Böylece en az 40 ve en çok 80 olacak şekilde bir puan belirlenir. Bu puan yerleştirme puanı hesaplamasında 0.6 katsayısı ile tekrar çarpılır.

DGS’ de daha önce bir bölüme yerleştim, puanım düşer mi?

Evet, DGS ile geçen yıl bir bölüme yerleştiyseniz bu yıl DGS puanınız daha düşük gelecektir. Önlisans başarı puanınız üzerinden yerleştirme puanınız belirlenirken 0.6 katsayısı yerine 0.45 katsayısı ile çarpılır.

DGS Puanımın hesaplanması için kaç net gerekir?

DGS puanınızın hesaplanması için sayısal ve sözel testlerinin ikisinden de en az 1 netinizin olması gerekir. Önceki yıllarda bu kural 0.5 netti, 2021 DGS itibariyle yükseltildi.

DGS Üniversite Puanları 2024 DGS Taban Puanları 2024 2024 DGS’ye Kaç Gün Kaldı? DGS’de Çıkmış Sorular

Sitemizde DGS taban puanları, çıkmış sorular ve çok sayıda benzer içerik mevcut. Daha fazla Dikey Geçiş Sınavı içeriği için sitemizi gezinmeye devam edin. Bu sayfadaki puan hesaplama verileri için ÖSYM verileri dikkate alınmıştır.

Yorum Yap